“Peking je grad koji sigurno može zadovoljiti i najizbirljivije i najzahtjevnije turiste. To je grad je koji odiše poviješću i tradicijom i u kojem se na svakom koraku može vidjeti neki simbol moći. Kad ga napuštate, o njemu razmišljate i želite se vratiti kad tad! S Pekingom završavam svoju planiranu putopisnu trilogiju koja će se igrom slučaja pretvoriti u kvadrilogiju ili možda u nešto i s još više nastavaka. Uglavnom, bit će još 😉 “
Božo i Sven su ulazak u Kinu doživjeli bučno – Kinezi su prebacivali cijele kompoziciju vlaka u nova podvožja, jer se širina tračnica razlikuje od ruskih, mongolskih ili nekih drugih željeznica. Prvi susret s ogromnim gradom-Pekingom nije bio obećavajući, jer ih je odmah dočekao “taksist” koji ih je prevezao do hostela za veliku svotu novca. Kroz cijeli putopis se proteže razmišljanje o Azijatima, kako su samo domišljati da vas obrlate, ako niste spremni cjenkati se i pregovarati. Ovo je poznato našim čitateljima iz Voyagerovih obilazaka Azije.
Naši putnici su obišli Zabranjeni grad, Kineski zid, moderni Peking, olimpijsko selo i još mnogo toga. Kako su probali “kinesku patku”, kako su dobili napornu samoproglašenu kinesku vodičicu po Zidu? Odakle je Tolkien u Gospodaru prstenova pokupio ideju o slanju dimnih signala obavještavajući da je napadnut Gondor? Puno toga će vas zaintrigirati prilikom čitanja opisa ovog putovanja.