Zlatni Prag – drugi dio – Kako su Rolling Stonesi darivali Prag?

U drugom nastavku bit će opisan treći dan našeg  boravka u Pragu kad smo posjetili Židovsku četvrt, Rudolfinum, išli u nabavku suvenira, krstarili Vltavom navečer.

“Još jedno sam vam ostala dužna – zašto Zlatni Prag? Postoje dvije teorije o imenu:

1. ime je dobio po zlatarima iz Zlatne ulice koji su ga obrađivali u Srednjem vijeku. Kruže legende o tome kako su alkemičari pretvarali obične metale u zlato upravo na tom mjestu u vrijeme Rudolfa II (Pročitati Fukoovo klatno Umberta Eca) 2. Ime je dobio po zlatnim kulama Praškog dvorca za vrijeme vladavine kralja i cara Karla IV…

Odlučila sam pitati vodiča zašto se otvoreno prodaje marihuana u nekim malim dućanima u blizini Karlovog mosta. Je li legalizirana? Objašnjenje : u zdravstvene svrhe. U tom zadimljenom dućanu smo vidjeli i apsint (piće na bazi anisa, pelina, komorača i šećera). U mnogim državama je bio zabranjen, nama je bio štos nabaviti ga. U Češkoj se preporučuje proba uz kocku šećera. Zabranjen je bio zbog halucinogenih svojstava thujona. Danas se to strogo kontrolira.

Zanimljivost vezana za Prag – tamo su koncerte održavale popularne grupe i izvođači, čim se Čehoslovačka oslobodila sovjetske čizme. Prvi su se pojavili Rolling Stonesi na ogromnom stadionu Strahov (veličine 20 nogometnih igrališta), koji su došli na poziv tadašnjeg predsjednika Vaclava Havela. Naime, Havel je htio ozvaničiti ono što su Česi do tada sakrivali – internacionalnu glazbenu scenu koja se mogla pratiti putem radija ili krišom nabavljenih ploča. Zapitali su se “Zašto je prekrasni Praški dvorac tako taman noću”? Na to im je Havel odgovorio: “ Imam puno važnijih stvari u Pragu koje treba riješiti“. Odlučili su darivati …

PUTOPIS PRAG,  drugi dio – obilazak Židovske četvrti, krstarenje Vltavom i zanimljivosti

Hradčany by night
Hradčany by night