U trećem nastavku Grčke Anton je na motoru sa svojom suputnicom obišao Peloponez – Mikenu, Epidaur, Olympiju, a smjestili su se u Nafpliu i poslije Mesalongi.
Nedavno sam čitajući Sidney Sheldona – Drugu stranu ponoći, pronašla kako je nastalo ime grčkog poluotoka – junak Pelop(s) se poslužio lukavstvom .
“…Legenda kaže da je kralj Elide Oinomaos, sin boga rata Aresa, uživao u konjskim trkama sa zapregom i da je protivnike nakon pobjede ubio. Boljemu od sebe obećao je kraljevstvo i svoju kćerku Hipodamiju. Kralj je sve do pojave prosca Pelopa, Tantalova sina, ubio trinaest prosaca (zbog toga se broj trinaest smatra nesretnim). Pelop se, kako legenda kaže, poslužio lukavstvom i kočijašu Mirtilosu obećao pola kraljevstva ako izvadi vijak iz kotača kraljeve kočije. Zahvaljujući toj prijevari, u legendi nazvanoj lukavstvom, Pelop je usmrtio kralja, oženio se Hipodamijom i zasjeo na prijestolje. Kad je Mirtilos došao po obećanu nagradu, Pelop ga je zbog nečasna djela bacio sa stijene u more pa je po njegovu imenu cijelo područje dobilo ime Peloponez. Pelop je u čast kralja Oinomaosa koji je volio natjecanja utemeljio Olimpijske igre i postavio stup srama za sve koji nečasnim postupcima u natjecanju žele doći do pobjede…”
Kako biste vi nazvali ovu legendu?
Anton je poslikao drevne lokacije i ljepotu prirode na ovom krasnom poluotoku. Dodirnuli su i Egejsko i Jonsko more. Kako se ponašaju obični ljudi, a kako turistički djelatnici na mjestima koje su obišli? Njegova zapažanja možete pročitati u ovom interaktivnom putopisu!